Riskli Bina Yıkım Süreci

Riskleri beraberinde getiren yıkım işlemi ciddi konulardan bir tanesidir. İstanbul bina yıkım yaptırmadan evvel sektörel bir araştırma yapmalı ve gerekli olan resmi izinleri almalısınız. Yönetmelikler kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesinden gerekli izinleri aldıktan sonra çalışmak istediğiniz firmaya karar vermelisiniz. Mert Hafriyat olarak 1980 yılından beri süregelen tecrübemiz ile müteahhit ve tedarikçiler ile hazırlanan projeler dahilinde çalışmaya devam ediyoruz. Hafriyat, yıkım ve nakliye aşamalarının her birinde titizlikle yanınızdayız.

Yıkım İşleminin Risklerini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Yıkım oldukça riskli bir iştir. Özellikle büyük yapıların yıkımında patlayıcı maddeler ve artıkların ortadan kaldırılması esnasında ciddi ağırlığı olan makineler kullanılmaktadır. Bu riskleri ortadan kaldırmak, önceden tespit ederek tedbir almak ise çalıştığınız firmanın görevidir. Binaların temellerinde sarsılma, toprak kayması gibi sorunlar meydana gelebileceği gibi yıkım esnasında yoldan geçen vatandaşlar dahi ciddi manada zarar görebilir.

Bu sorunları ortadan kaldırmak amacı ile çalıştığınız firmanın ekibinin profesyonel olması ve işten anlaması, mühendisler tarafından yıkım tekniğinin belirlenmesi, yan binalara zarar vermeden titizlikle çalışılması gerekiyor. Son kontroller tamamlandıktan sonra işleme başlanmalıdır. Ayrıca risk sigortası gibi güvencelerin varlığı da sorgulanmalıdır.

Aslına bakılırsa riskleri minimal düzeye indirmenin temel yolu, uygun yıkım tekniğinin belirlenmesi aşamasıdır. Peki bu teknikler hangi kriterlere göre belirlenir?

Bina Yıkım Yöntemi Nasıl Seçilir?

İstanbul bina yıkım aşamasında riskleri ortadan kaldırmak amacı ile kullanılan pek çok yıkım tekniği bulunmaktadır. Yapınıza en uygun olan tekniğin seçilmesi için ise aşağıdaki kriterler dikkate alınmalıdır;

  • Yapı hangi amaçla kullanılıyor? Mesken, iş yeri, sanayi sitesi vb.
  • Yapı hangi zemin üzerine inşa edilmiş?
  • Yapının inşasında kullanılan malzemeler nelerdir? Bu malzemeler kalite standartlarına uygun mu?
  • Yapının bulunduğu çevre yıkıma uygun mu? Çevresel durumu yıkıma uygun hale getirmek için neler yapılabilir?
  • Yapı hangi sistemle inşa edilmiş?

Bu parametreler dahilinde yıkım yönteminin seçildiğini farz edelim. Bu yöntem belirlendikten ve yıkım işlemi gerçekleştikten sonra tehlikenin sona erdiğini söylemek mümkün değildir. Çünkü yıkım sonucu ortaya çıkan atıkların bir kısmı ağır metaller içerdiğinden ötürü insan sağlığını tehlikeye atmaktadır. Bu sebeple nakliye işleminin de ivedi bir şekilde yapılması gerekir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir