İstanbul Bina Yıkımı Yöntemleri

İstanbul bina yıkım konusunda en önemli husus, yıkım yöntemlerinin belirlenmesidir. Yıkım işleminde kullanılan pek çok yöntem vardır. Bina yıkımı için bazı parametreler dikkate alınarak bu yöntemlerden hangisinin tercih edileceği konusunda fikir sahibi olunur. Sizler için bu yöntemleri derledik.

İstanbul Bina Yıkımı Yöntemleri

Çekme Halatı İle Yıkım İşlemi

İnce ve uzun yapıların yıkılmasında kullanılmaktadır. Minare, baca gibi yükseltisi olan yapılar bu sayede yıkılır. Ancak teknik uygulanmadan evvel bir proje hazırlanmalıdır. Hazırlanacak olan projede halatların nereden bağlanacağından çekme yönüne kadar tüm detaylara yer verilmesi gerekir.

Patlayıcı İle Yıkım İşlemi

Patlayıcı ile yıkım işlemi ilgili yıkım yönetmeliği dikkate alınarak gerçekleştirilmektedir. Öncelikle patlayıcı yardımı ile binaya hasar verilir ve güçsüz kalan yapı aslında kendi kendine çöker. Ancak bu yöntem oldukça tehlikeli olduğundan, çevresel faktörlerin göz önünde bulundurulması gerekir.

Lazer Kesim Yöntemi İle Yıkım İşlemi

Yapıların yıkımı oldukça gürültülü bir iştir ve çevre kirliliğine sebebiyet vermektedir. Bu etkilerin ortadan kaldırılması amacı ile günümüzde kullanılan yöntemlerden bir tanesi de lazer kullanılarak yıkım yapmaktır.

Kat Eksiltme İle Yıkım İşlemi

Aslında en çok kullanılan yıkım tekniklerinden bir tanesidir. Kat eksilterek tamamen bir yıkım işlemi sağlanmasa da diğer yöntemler ile kombine edilerek tam bir yıkım sağlanabilir. Kat eksiltme ile birlikte en çok kullanılan yöntem ekskavatör yardımı ile yıkımdır.

Ekskavatör İle Yıkım İşlemi

Hafriyat sektöründe kullanılan iş makinelerinin başında ekskavatörler geliyor. Bu makinelere pek çok aparat yerleştiriliyor ve makinelere pek çok işlev kazandırılıyor. Kesme, kırma, ezme gibi işlemler bu sayede tek bir makine ile kolayca halledilebiliyor. Ancak makinelerin üst katlara yetişemeyeceği düşüncesi ile kat eksiltme yöntemi kullanılmaktadır.

Bir kaç kat yıkıldıktan sonra yukarıdan aşağı hareketler ile bina kolayca al aşağı edilebilir. Fakat tek başına ekskavatör yöntemi kullanılacaksa makinenin erişiminin en az 18 metre olması gerektiğini de belirtelim. İstanbul bina yıkım konusunda bu yöntem en çok tercih edilenidir.

Kompresör İle Yıkım İşlemi

Kompresör ve bunun yanında kesici aletlerin kullanılması şeklinde yapılan bir yıkım işlemidir. El ile yıkım artık ilkel bir yöntemdir. Bunun yerine ikame olabilecek pek çok yöntem geliştirilmiştir. Böylelikle İstanbul bina yıkımı işlemi daha teknolojik ve sağlıklı bir şekilde yapılabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir