İstanbul Bina Yıkım İzni İçin Gerekli Belgeler

Yıkım İznini Kim Veriyor?

İstanbul bina yıkım kararı yerel yönetimler tarafından verilmektedir. Binaların kentsel dönüşüm, depreme dayanıklı hale getirme vb. amaçlar için yıkılması için yıkım izni ruhsatına ihtiyaç duyulmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan incelemeler sonucunda evraklarında noksanlık olmayan ya da binanın yıkılmasına mani bir durum bulunmadığının tespit edilmesi halinde yıkım izni kararı verilmektedir.

Belediye yapılacak olan başvuru sonrasında binada gerekli incelemelerde bulunur. Şayet binada halen yaşamaya devam edenler varsa, yıkım talebi onanmaz. Fakat binada kimse yaşamıyorsa ve başvuru için talep edilen belgeler tamsa, bu durumda talepler kayda geçer. Belgelerde eksiklik var ise, yıkım kararı talep edilen vatandaşa belediye tarafından eksik olan evrakların tamamlanması amacı ile süre verilir. Bu aşamalardan sonra yapılan inceleme sonucu evraklar tamsa ve binada halen yaşamaya devam eden birileri yoksa karar onaylanır.

İstanbul Yıkım İzni İçin Belediye Tarafından Talep Edilen Evraklar

  • Yıkım talebini beyan eden dilekçe
  • Binanın dış kapı no’su
  • Tapunun bir nüshası
  • İrtifak ya da mülkiyet gibi durumlarda Tapu Sicil Müdürlüğünden temin edilecek olan liste

Dilekçede ilçe, mahalle, pafta, ada, parsel gibi bilgilere yer vermelisiniz. Ayrıca dilekçe ek kısmına elektrik, su ve doğal gaz kurumlarından alacağınız kesim yazılarını da eklemelisiniz. Dilekçeye ek olarak sizden binanın imar durumu gibi ek belgeler de talep edilebilir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken diğer bir durum ise yıkımı istenen binanın tarihi eser olmamasıdır. Kayıtlarda tarihi değeri olarak gözüken bir yapının izinsiz bir şekilde yıkılması yasaktır. Gerekli izin ise Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulundan alınmalıdır.

Bu evrakların yanı sıra belediye gerekli görmesi halinde farklı evraklar da talep edebilir. Yıkım kararı için istenen bütün evrakların beyanatı gerekir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi evrakların eksik olması halinde İstanbul bina yıkım kararı verilmez. Mert Hafriyat olarak hafriyat, yıkım ve nakliye işlemlerinin her birinde uzman kadromuz ile sizlere destek olmaya devam ediyoruz. Firmamız ile iletişime geçerek uygun fiyat seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Yönetmelik kapsamında, gerekli izinlerin alınması dahilinde uygun gördüğümüz yıkım tekniği ile hemen sizlere yardımcı olabiliriz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir