Hafriyatta Kullanılan İş Makineleri Nelerdir?

Hafriyat sektöründe geçmiş yıllarda kazma ve kürek gibi ilkel aletler kullanılmaktaydı. Uzun vadede tanımlanan işler neticesinde yapıların süresi uzuyordu. Hatta tarlaların ıslah edilmesi, yol yapım çalışmalarında vb. sahalarda yapılan işlemlerin proje tamamlanma süreleri yılları buluyordu. Ayrıca kazı ve nakliye gibi işlemler de oldukça zordu. Ancak gelişen teknoloji bu sektöre de sihirli çubuğunu değdirdi. Teknoloji ile birlikte iş hacmi daha büyük olan makine ve ekipmanlar icat edildi, var olanlar ise güncellendi.

Yayınlanan verilere göre İstanbul hafriyat rakamları aylık 5 bin tondan fazladır. Hal böyle olunca ilkel yöntemler ile bu atıkların çıkarılması, kazı ve nakliye çalışmalarının yapılması mümkün değildir. Hafriyatta kullanılan iş makineleri başlı başına aşağıdaki gibidir;

  • Ekskavatör (Paletli, lastik tekerlekli, )
  • Buldozer
  • Dozer
  • Damperli kamyon
  • Yük taşıyıcı
  • Skreyper

Bu makineler kullanılarak projeler daha kısa sürede tamamlanmaktadır. Ayrıca makineleşme ile çalışan personelin iş hacmi de azalmıştır. Bu makinelerin kullanımında yeni iş kolları ortaya çıkmıştır. İş makineleri olarak tanımlayabileceğimiz bu ekipmanda mekanizmaların hareket etmesi hidrolik basınca bağlanmıştır. Alternatif olarak kablo da kullanılabilir.

Hafriyat Makineleri Kullanılarak Hangi İşler Yapılabilir?

İstanbul’da hafriyat, bazıları için harfiyat:), ciddi bir iştir. Bu sektörde faaliyet gösteren pek çok firma olmasına karşın kullanılan ekipmanın eski ve personelin tecrübesiz olması sebebi ile proje süresine riayet edilmemektedir. İnşaatın ilk aşaması olan hafriyat geciktiğinde tüm işler aksar. Bunun yanı sıra kazı vb. işlemlerin ruhsatsız yapılması durumunda çeşitli olumsuzluklar ile karşılaşılabilir. İstanbul hafriyat sektöründe 1980 yılından beri var olan firmamız profesyonel bir ekip ile birlikte aşağıdaki işlemleri kolayca halledebilir;

  1. Var olan ekipmanlar yardımı ile proje alanı kazılır.
  2. Kazı işlemi sonucu ortaya çıkan moloz ya da toprak çalışma alanından çıkarılır.
  3. Yine izinler dahilinde belirlenmiş olan bir alana çıkarılmış olan toprak dökülür.

Bu aşamalar sektör bu denli gelişmeden evvel, el ve kazıcı aletler ile yapıldığında yıllar sürmekteydi. Ancak bu iş makineleri sayesinde daha kolay bir hal aldı. Bu noktada çalışmış olduğunuz firma da önem arz ediyor. Proje süresi sona ermeden uzman kadromuz ile sizlere yardımcı oluyoruz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir